طرح های به کار رفته توسط بافندگان ایرانی در فرش ابریشم شمال نشان دهنده آرزوهای روزمره آنهاست. تمام تزیینات گل، باغ ها، مناظر طبیعی، نقوش و نمادها نشان می دهد که می خواهد حداقل در یک پارچه، باغ عدن را تضمین کند، مکانی که بدون ارتباط با کارهای روزمره و مشکلات روزمره، بتواند به آن فرار کند. خانه پریان، جایی که مرگ، بیماری و گناهی در آن وجود ندارد.

قالیچه های ایرانی به دلیل مدولار بودن معماری ایرانی به طور سنتی در اندازه های استاندارد ساخته می شوند تا متناسب با فضاهای استاندارد فرش شوند. قالیچه ها و قالیچه های عشایری ویژگی های منحصر به فرد خود را ارائه می دهند.

بافته‌های عشایری برخلاف نمونه‌های شهری خود، بر اساس طرحی از پیش ساخته نمی‌شوند، بلکه به دنبال طرحی خودانگیخته که محصول لحظه‌ای زودگذر است، تکه‌ای منحصر به فرد است که شاید دیگر هرگز تکرار نشود.

فرش

قالی های ایرانی را با توجه به اندازه می توان به دو دسته تقسیم کرد. فرش یا قالی (هر پیمانه بزرگتر از 6 متر) و قلیچه (یعنی حصیر، هر پیمانه کمتر از 6 متر).
سنت قالی بافی در ایران را می توان به دوران اولیه تاریخی جستجو کرد. طی یک کاوش باستان شناسی خارق العاده در سال 1949، فرش استثنایی پازیریک در میان یخ های دره پازیریک، در کوه های آلتای در سیبری کشف شد.

این فرش در مقبره یک شاهزاده سکاها پیدا شد. آزمایش رادیوکربن نشان داد که فرش پازیریک 500 سال قبل از دوران ما ساخته شده است. ابعاد این فرش تقریباً 9.3 در 6.5 فوت (283 در 200 سانتی متر) و دارای 36 گره متقارن در هر سانتی متر مربع (232 در هر اینچ مربع) است. تکنیک بافت پیشرفته به کار رفته در قالی پازیریک حاکی از سابقه طولانی تکامل و تجربه در این هنر است.

فرش پازیریک به عنوان قدیمی ترین فرش جهان شناخته می شود. نقوش مرکزی آن به رنگ قرمز تیره و دارای دو حاشیه پهن است که در یک لبه آن ردیفی از آهو و در لبه دیگر سواران ایرانی نقش بسته است. با این حال، گمان می رود که قالی کشف شده در پازیریک احتمالاً ساخت عشایری نیست، بلکه محصول مرکز تولید قالی هخامنشی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *